Telefon

609 450 170

Email

tomasz.koczwara@gmail.com

Telefon

609 450 170

Email

tomasz.koczwara@gmail.com

Operat szacunkowy we własnym zakresie – czy warto?

Załatwmy temat na samym początku: tak, warto. Powodów jest kilka, a zalety znacząco przewyższają dwie niedogodności. Te niedogodności to brak akceptacji zewnętrznych operatów przez mBank i PKO BP. Oba te banki zawsze zlecają wycenę we własnym zakresie. Jej koszty poniesiemy tylko w sytuacji, gdyby ostatecznie zdecydujemy się na wybór oferty któregoś z tych banków. W przeciwnym razie opłata pozostanie po stronie banku.

Teraz atuty własnego operatu:

  1. Płacimy raz, a operat może służyć w zdecydowanej większości banków.
  2. Realizacja operatu za pośrednictwem profesjonalnej firmy to najczęściej bardzo szybki czas realizacji – nawet trzy dni od wizji.
  3. Rzeczoznawca otrzymuje umowę przedwstępną/rezerwacyjną/deweloperską, więc zna cenę transakcyjną. W granicach dopuszczanych przez obowiązującego go wytyczne i procedury będzie starał się potwierdzić oczekiwaną przez nas wartość.
  4. Operaty pochodzące od „dużych” firm bardzo często są akceptowane bez uwag ze strony analityków bankowych.
  5. Składane do banku wnioski od razu z operatem szacunkowym procesowane są szybszą ścieżką. W tym momencie proces jest szybszy o ok. 10 dni roboczych w przypadku ING Banku oraz o ok. 16 dni roboczych w przypadku Millennium.
  6. I wreszcie: gdyby nie udało się „obronić” ceny transakcyjnej i wyszłaby niższa wartość (np. w stanie deweloperskim), to wciąż (przed złożeniem wniosku) mamy możliwość zmniejszenia kwoty kredytu, aby zachować np. LTV na poziomie 80% (lepsza marża, brak ubezpieczenia itd.).

Facebook