Telefon

609 450 170

Email

tomasz.koczwara@gmail.com

Telefon

609 450 170

Email

tomasz.koczwara@gmail.com

Działalność gospodarcza: zmiana formy opodatkowania a planowany kredyt

Wchodzące z początkiem 2022 zmiany podatkowe, określane jako Polski Ład, dla większości przedsiębiorców okażą się niekorzystne. Skłania to podjęcia działań mając na celu optymalizację danin (podatki, składki), jakie przyjdzie płacić na rzecz państwa.

Jednym z takich ruchów może być zmiana formy opodatkowania prowadzonej działalności. Banki, jak wiadomo, najbardziej lubią powtarzalność, przewidywalność i… brak zmian. Jak to zatem pogodzić, jeśli planujemy w 2022 roku zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Szczerze? Najlepiej, niestety, nic nie zmieniać. Dla banku co prawda punktem wyjścia do liczenia zdolności kredytowej będzie ostatni zamknięty rok, ale jeśli dokonamy zmiany formy opodatkowania (np. przejście z KPiR na ryczałt) to będzie musiał minąć min. 1 rok rozliczeń na tej nowej formie, aby dochód z działalności mógł zostać zaakceptowany i przyjęty do analizy.

Ponadto warto mieć na uwadze, że od 01.01.2022 wprowadzone zostaną niekorzystne zmiany w polityce kredytowej ING Banku Śląskiego. Po pierwsze: podniesiony zostaje min. okres prowadzenia działalności gospodarczej z 12 na 24 miesiące. Po drugie: przynajmniej na razie w ogóle nie zostaną zaakceptowane dochody z działalności rozliczających się na ryczałcie i karcie podatkowej.

Facebook