Telefon

609 450 170

Email

tomasz.koczwara@gmail.com

Telefon

609 450 170

Email

tomasz.koczwara@gmail.com

3 rzeczy, które poprawią Twoją zdolność kredytową

Decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego rzadko kiedy podejmuje się spontanicznie. Najczęściej to wynik świadomych zmian życiowych, wcześniej odpowiednio przemyślanych i… przygotowanych. Co warto zrobić zawczasu, aby poprawić swoją zdolność kredytową?

Spłać kredyty gotówkowe

Płacona co miesiąc rata kredytu gotówkowego będzie liczona do obciążeń finansowych. Im więcej tych obciążeń, tym mniejsza zdolność kredytowa. Ale uwaga: jeśli kredyt będzie zamykany tuż przed składaniem wniosku o kredyt hipoteczny, koniecznie weź z banku potwierdzenie spłacenia i zamknięcia kredytu gotówkowego. Banki aktualizują BIK z pewnym opóźnieniem, więc jedyny sposób, aby udowodnić że kredyt faktycznie jest zamknięty to pokazać analitykowi stosowne zaświadczenie.

Karta kredytowa – zmniejsz limit lub zamknij

Karta kredytowa również będzie liczona do obciążeń finansowych. Co ważne: dla banku będzie mieć znaczenie przyznany limit, a nie faktyczne wykorzystanie środków. Jeśli zatem w ogóle karty nie używamy, to i tak policzone zostanie 5-8% przyznanego limitu jako dodatkowe miesięczne obciążenie. Uwaga: zmniejszenie limitu często możliwe jest „od ręki”, podczas gdy zamykanie karty to dość długi proces (bieżący okres rozliczeniowy + okres na spłatę + okres wypowiedzenia = nawet 3 miesiące).

Oszczędzaj na wkład własny

Rzadko, ale wciąż jeszcze trafiają się klienci zaskoczeni faktem, że nie da się uzyskać kredytu bez wkładu własnego. Coraz mniej banków jest w stanie skredytować 90% wartości naszej inwestycji. Zdecydowana większość będzie wymagać od nas 20% własnych środków. Jeśli nie zaczniemy odkładać z odpowiednim wyprzedzeniem, może to być przeszkoda nie do pokonania.

Facebook